Zámek dnes

Po roce 1989 se vystřídalo několik soukromých majitelů zámku, ale žádný z nich objekt neudržoval. Situace se změnila až v roce 2004, kdy poničený zámek koupili manželé Nováčkovi a pustili se do oprav.

Zámek byl zpřístupněn veřejnosti roku 2006 (okruh jídelna, pracovna, kaple, ložnice, dětský pokoj, modrý salón). Další místnosti se přidávají postupně. Roku 2010 byl otevřen zámecký park v anglickém stylu. Současné vybavení zahrnuje původní nábytek zapůjčený z depozitářů, zejména původní obrazová galerie majitelů zámku. Rádi přivítáme i ty, kteří již zámek navštívili, protože v posledních letech bylo do prohlídkového okruhu zahrnuto několik nových síní (honosná Zámecká knihovna s kachlovými kamny, Koupelna s nástěnnými malbami, Hudební salónek se vzácnými malbami a klavírem, Zlatý salónek s krásným výhledem do parku).

Nově zrekonstruovaný zámek Potštejn nabízí mnoho zajímavých atrakcí a kulturních zážitků jako např. Klasické prohlídky zámeckých interiérů, „Bubákov“, zábavné prohlídky v barokních kostýmech pro děti i dospělé, Noční prohlídky, „Pohádkov“, Zámeckou cukrárnu, ubytování přímo na zámku, Zámecký park, svatební obřady a mnoho dalšího. Tento rok jsme pro vás připravili mnoho zajímavých akcí. Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Rekonstrukce zámku

V jakém stavu manželé Nováčkovi zámek získali a jak se postupně mění do současné podoby, dokumentují následující fotografie.

U prvních osmi fotografií jsou ve dvojicích seřazeny fotografie stejného prostoru. První fotografie dokumentuje původní stav, druhá současnou rekonstruovanou podobu.  

Růžová zahrada

V místě dnešní Růžové zahrady bylo před lety několik vzrostlých stromů a tújí, které skrývaly původní kašnu a podobu původního parku. Stromy bylo nutné vykácet, s odstraněním kořenů pomohla těžká technika. Tak park, krok za krokem nabývá svoji podobu. Posledním krokem bylo vysázení růží, které se každým rokem rozrůstají a dávají parku plánovanou podobu.

Rezervace

Zámek Potštejn v médiích

Toulavá kamera 2009
Toulavá kamera 2011
Památkový inspektor na Zámku v Potštejně
iVysílání