Tipy na zajímavá místa v okolí zámku Potštejn

Prohlídka zámku Potštejn Vám nezabere celý den. Zdejší zámecké panství není tak rozsáhlé. Nejde však o jedinou aktivitu, kterou zde můžete absolvovat. Již při příjezdu do Potštejna na sebe upozorní zřícenina hradu tyčícího se nad městečkem. Pokud hrad navštívíte, naskytne se Vám krásný výhled do okolí a uvidíte řadu dalších pamětihodností v tomto kraji.

Hrad Potštejn – vzdálenost od zámku 1,3 km

Zakladatelem potštejnského hradu byl Půta z rodu Drslaviců. Po něm také Potštejn nese své jméno (Půtův kámen, Puttenstein, zkomoleně Potštejn). Hrad byl pravděpodobně založen na sklonku 13. století a stál poblíž bývalé obchodní cesty. Toho využíval loupeživý rytíř Mikuláš z Potštejna, jeden z nejznámějších majitelů hradu, který patřil k nejhouževnatějším odpůrcům Lucemburků v Čechách. Jan Lucemburský chtěl, aby svých loupeživých výpadů zanechal. Když se tak nestalo, tehdejší moravský markrabě, budoucí král a císař Karel IV. v roce 1339 hrad oblehl a po devíti týdnech jej dobyl. Mikuláš z Potštejna při tom zahynul v sutinách hradu. Více o minulosti hradu se dozvíte zde a ještě více při návštěvě a prohlídce hradu.
web hradu Potstejn

Zřícenina hradu Velešov – vzdálenost od zámku 1,5 km

Hrad Velešov postavili potomci rytíře Mikuláše z Potštejna hned na sousedním kopci kolem roku 1340. První písemná zmínka o hradu je z roku 1356, kdy král Karel IV. nechal obnovit původní hrad Potštejn a přikoupil k němu i panství Velešov. Hrad Velešov tak ztratil na významu, byl opuštěn a chátral. Zakladatel potštejnského zámku hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré uvěřil pověstem a mezi lety 1771 -1773 zde hledal poklad, při čemž hrad významně poškodil.
o hradu Velešov

Vochtánka Potštejn – vzdálenost od zámku 1,5 km

Kousek divokého západu, indiány a kovboje vám nabídne Kemp western Vochtánka. Od května připravuje pravidelné akce s grilováním ryb, country bály a nedělním programem pro děti.
kemp-western

Muzeum krajky Vamberk – 4 km

Vamberská krajka měla v minulém století takový věhlas jako plzeňské pivo nebo hořické trubičky. Na rozdíl od sladkostí a piva se však její výroba nezachovala. Přesto se dodnes můžete tomuto řemeslu naučit v místní krajkářské škole.
muzeum vamberské krajky

Zámek Doudleby nad Orlicí - 5 km

Doudlebský renesanční zámek je dílem italských mistrů. Byl dostavěn v roce 1590 a vyniká unikátní sgrafitovou výzdobou, která může připomínat Litomyšlský zámek vznikající v téže době. Zámek byl zprvu užíván jako letní sídlo, později pak jako lovecký zámeček. Vystavěli jej Páni z Bubna, původně česky vladycký rod, pocházející od Plzně, který byl roku 1629 povýšen do panského stavu a roku 1644 získal hraběcí titul. Zvláštností je, že tomuto rodu patří zámek až do současnosti (s výjimkou let 1948-1993).
web zámku Doudleby

Nový zámek Kostelec nad Orlicí - 9 km

Kostelec nad Orlicí po dlouhá léta patřil pod potštejnské panství a to až do poloviny 18. století. Koncem 18. století koupil kostelecké panství rod Kinských. Své panství Kinští nejdříve spravovali z původního barokního sídla stojícího nedaleko dnešního centra města. Josef Ervín Kinský (1806-1862) nechal na západním okraji města vystavět mezi lety 1829 – 1835 tzv. Nový zámek, empírový klenot podle návrhu architekta Heinricha Kocha. Ten se stal společně s rozlehlým anglickým parkem symbolem a chloubou Kostelce. Dnes je zámek chráněn jako kulturní památka České republiky. Zámek je nyní opět ve vlastnictví rodu Kinských, kterým byl vrácen v restituci roku 1991, poté co byli o své sídlo připraveni v roce 1948.
www.zamekkostelecno.cz

Hrad Litice nad Orlicí - 9 km

Hrad Litice se nachází v podhůří Orlických hor nad stejnojmennou malebnou vesničkou ležící na řece Divoká Orlice.
www.hrad-litice.cz

hrad Litice

Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou - 9 km

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou najdete přímo na rychnovském náměstí v budově bývalé radnice. Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880 – 1980 převážně české a československé výroby. Klenotem expozice je panenka s porcelánovou hlavou vyrobená na zakázku kolem roku 1890. Tato panenka se stala logem muzea a je prezentována včetně mimořádně bohaté dobové výbavy pro panenku.
www.muzeumhracek.wz.cz

Zámek Rychnov nad Kněžnou - 10 km

V těsném sousedství dnešního zámku stával před rokem 1258 hrad, který přestává sloužit jako sídlo v druhé polovině 16. století. Roku 1577 kupuje rychnovské panství Rudolf II. Burjan Trčka z Lípy a buduje renesanční zámek, v jehož místech dnes stojí Podorlický pivovar. V roce 1640 získává panství Albrecht Libštejnský z Kolowrat. Jeho syn František Karel I. pak roku 1676 buduje úplně novou raně barokní budovu. Dnešní podoba zámku pochází z přestavby mezi lety 1719 – 1724. Po roce 1989 byl dříve znárodněný zámek restituován rodu Kolovratů Krakovských Libštejnských. Zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky.
www.kolowrat.com

Zámek Častolovice - 12 km

Počátky šlechtického sídla v místech dnešního zámku sahají do období kolem poloviny 13. století. Častolovice měly celou řadu majitelů, mezi nimi i Jiřího z Poděbrad. Po jeho smrti byly Častolovice v držení jeho syna Jindřicha, knížete Minsterberského, který panství v roce 1495 prodal mocnému Vilému z Pernštejna. Tak byly Častolovice přičleněny k pernštejnskému panství Potštejn. Zámek samotný pochází přibližně roku 1646 kdy dědictví původní tvrze nesplňovalo standardy bydlení pozdně renesančního šlechtice. Proto v těchto místech začal Friedrich z Oppersdorfu stavbu renesančního zámku. Jednalo se o čtyřkřídlou stavbu kolem téměř čtvercového nádvoří s patrovým panským křídlem a protějším přízemním hospodářským zázemím. Od roku 1694 již Častolovice patří hraběcímu rodu ze Šternberka.   www.zamek-castolovice.cz

Žampach - 12 km
www.zampach.com

Hrad Lanšperk - 19 km
www.castles.cz/hrad-lansperk

Zámek Litomyšl - 30 km
www.zamek-litomysl.cz

Zámek Opočno - 32 km
www.zamek-opocno.cz

Zámek Nové město nad Metují - 35 km
www.zameknm.cz

Zámek Náchod - 44 km
www.zamek-nachod.cz

Kunětická hora - 45 km 
www.hrad-kuneticka-hora.cz
 

Zámek Ratibořice - 50 km
www.zamek-ratiborice.cz

Hrad Svojanov - 65 km
www.svojanov.cz

Uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky stojí malebný hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás. Je to jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím.

 

Ostatní zajímavosti a turistické cíle v okolí

Vrbice – 5 km


www.vrbice.info

Andrlův chlum Ústí nad Orlicí – 15 km


www.rozhledny.webzdarma.cz/andrluv.htm

Tyršova rozhledna Rozálka - 18 km


www.zamberk.cz

Rozhledna Skuhrov nad Bělou - 21 km


www.skuhrov.cz

Osičina u Vojenic - 21 km


www.osicina.cz

Pevnost Skutina - 23 km


www.bunkry.cz/opevneni/68.htm

Památník Dr. Emila Holuba - africké muzeum Holice - 26 km


www.holubovomuzeum.cz

Tvrz Hanička - 28 km


www.hanicka.cz

Vojenské muzeum Králíky - 32 km


www.armyfort.com

Pěchotní srub Březinka - 36 km


www.brezinka.cz

Obří akvarium Hradec Králové - 39 km


www.obriakvarium.cz

Muzeum perníku a pohádek Ráby u Padubic - 40 km


www.pernikova-chaloupka.cz

Velká Deštná – 41 km


www.orlickehory.net/mista/vdestna

Babiččino údolí - 44 km


www.pruvodce.com/ratiborice

Pevnost Dobrošov - 45 km


www.pevnost-dobrosov.kvalitne.cz

Pevnost Josefov - 46 km


www.pevnostjosefov.cz

Rozhledna Suchý vrch - 46 km


www.suchak.cz/rozhledna-suchy-vrch

Pevnost Stachelberg Babí u Trutnova - 47 km


www.stachelberg.cz

ZOO Dvůr Králové - 61 km


www.zoodvurkralove.cz

Pěchotní srub Odolov - 61 km


www.t-s26.cz

Rezervace

Zámek Potštejn v médiích

Toulavá kamera 2009
Toulavá kamera 2011
Památkový inspektor na Zámku v Potštejně
iVysílání